logos.png
grafika
Rajd Partyzancki „Grzędy – Grajewo 2016”
19-09-2016Anna Turowska

8 września to 72. rocznica jednej z największych bitew partyzanckich stoczonych podczas II wojny światowej na terenie województwa podlaskiego. W lasach pod Grzędami, około 350 polskich partyzantów, stoczyło krwawą walkę z przeważającą pod względem liczebności i uzbrojenia armią niemiecką. Walki trwały od 8 do 9 września 1944 r.

Uroczystości upamiętniające bohaterską walkę w okolicach miejscowości Osowe Grzędy rozpoczęły się, 8 września 2016 r., mszą świętą w Kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Następnie były kontynuowane przy pomniku k. Leśniczówki Grzędy z udziałem kombatantów, w tym 2 uczestników bitwy, ponad 30 pocztów sztandarowych, duchowieństwa, przedstawicieli Wojska Polskiego, przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa w Rajgrodzie, przedstawicieli parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, młodzieży szkolnej, gości z Polski. Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, harcerze i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – relacjonuje Eliza Mrzilek-Święcka, nauczyciel Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1029 Olecko – W tym samym dniu uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rajgrodzie uczcili pamięć poległych, organizując rajd rowerowy Rajgród – Grzędy. Natomiast 9 września 2016 r. Rajd Partyzancki (pieszy) Grzędy – Grajewo zorganizował Grajewski „Strzelec” z uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Do rajdu, dziennego i nocnego, przystąpiło około 100 osób. Startujące grupy miały za zadanie pokonanie trasy około 23 km z miejscowości Grzędy do Grajewa, na podstawie otrzymanych map terenu, w nocy z zadaniami na punktach kontrolnych. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku reprezentowali uczniowie ZSLiZ, a zarazem strzelcy Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” OSW o numerze 1029 w Olecku. W skład odważnych do pokonania trudnej trasy wiodącej poprzez zamglone tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego weszli: Joanna Szyc, Karolina Snarska, Hubert Szwarc, Paweł Szabunia, Arkadiusz Gościewski, Konrad Mikielski i Jakub Kułak. Na mecie jako pierwsi zameldowali się po pokonaniu ponad 30 km Arkadiusz Gościewski i Hubert Szwarc. Zmęczeni, doświadczeni i gotowi na nowe wyzwania wróciliśmy do Olecka.

Opiekę nad grupą sprawowała nauczycielka przedmiotu edukacja wojskowa, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1029 sierż. ZS Eliza Mrzilek-Święcka.

Gratulujemy.

Zdjęcia: archiwum ZSLiZ w Olecku.