15-10-2016Józef Kunicki

Rak piersi, to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. W Polsce wykrywa się ponad 12 000 nowych przypadków rocznie, z czego 5 000 to przypadki śmiertelne.

Dlatego może październik - miesiąc walki z rakiem piersi okaże się dla kobiet odpowiednim czasem do zgłoszenia się na badanie, pomoże przełamać lęk o swoje zdrowie i zyskać spokój.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, niestety nadal mniej niż połowa kobiet z naszego powiatu poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

27 października 2016 r. LUX MED Diagnostyka zaprasza kobiety na bezpłatne badanie mammograficzne. Badania zostaną wykonane w mammobusie przy Szpitalu w Olecku, Gołdapska 1.

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Bezpłatna mammografia zostanie wykonana dla kobiet w wieku:

1)      50 – 69 lat – refundowana co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

2)      40 – 49 oraz 70 – 75 lat - w ramach projektu współfinansowanego z funduszy EOG
i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie
od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej informacji o badaniach oraz
wzór skierowania na stronach: www.fundusze.mammo.pl, www.powiat.olecko.pl .

Zainteresowane wykonaniem badania proszone są o wcześniejszą rejestrację
pod nr tel. 58 666 2 444.

H. Kasicka