GOSPODARKA


Regionalny System Wspierania Innowacji Powiatowy Punkt Kontaktowy w Olecku

Plan Rozwoju Lokalnego Powiatu Oleckiego na lata 2004-2006 i lata 2007-2013

Strategia Rozwoju Powiatu Oleckiego na lata 2003-2015

Powiatowy programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2011-2016

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku


 
 

 Najistotniejszym elementem w działaniu władz miejscowych jest zapewnienie pomocy w rozwoju lokalnym i w konsekwencji stałe podnoszenie jakości życia mieszkańców. Tworzenie warunków polega na realizowaniu polityki inwestycyjnej, zmierzającej do tworzenia podstaw materialnych rozwoju lokalnego. Działalność gospodarcza jest w coraz większym stopniu uzależniona od dostępu do infrastruktury. Bez spełnienia tego warunku nie można marzyć o znalezieniu chętnych do inwestowania. Rozwój infrastruktury technicznej, tak w skali lokalnej, jak i regionalnej, jest jednym z podstawowych zadań władz samorządowych. Władze samorządowe podjęły działania zmierzające do korzystniejszego wykreowania warunków w celu pozyskania inwestorów. Uzbrojono tereny rekreacyjno - usługowe w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Olecko Wielkie - zespół "Szyjka", który obejmuje strefę rekreacyjno - wypoczynkową i strefę funkcjonalno - usługową (razem 6,7 ha). Przeznaczono także 9,5 ha terenów zieleni nadbrzeżnej na obiekty sportowe i turystyczne. Przygotowano pod budowę Tereny Aktywności Gospodarczej (TAG) o pow. 148,6 ha.

Uregulowania formalno - prawne w zakresie korzystania ze środowiska wpływają w znacznej mierze na zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia środowiska, a dodatkowo przez wnoszenie opłat na fundusz ochrony środowiska, zwiększają możliwość korzystania z dotacji na inwestycje ekologiczne, z których do najważniejszych należą: modernizacja systemów ciepłowniczych, szersze zastosowanie źródeł energii odnawialnej, modernizacja i budowa kanalizacji i oczyszczalni wiejskich, dalsza regulacja gospodarki odpadami a szczególnie odpadami niebezpiecznymi.
     Do osiągnięć w dziedzinie inwestycji ekologicznych poza całą infrastrukturą budowaną przez samorządy gminne należy zaliczyć budowę i rozpoczęcie eksploatacji spalarni odpadów medycznych przy szpitalu w Olecku.
     Rolnictwo naszego powiatu, podobnie jak w całym kraju boryka się z szeregiem problemów. Jednak są również pozytywne aspekty, a do nich między innymi można zaliczyć poszukiwanie źródeł dochodów poza rolniczych, a więc rozwój agroturystyki, drobnej przedsiębiorczości wiejskiej, zalesianie gruntów najsłabszych, rozwój małej retencji wodnej.
Zalesieniem gruntów porolnych jest zainteresowanych wielu rolników. Do chwili ukazania się przepisów, zalesianie gruntów porolnych odbywa się z wykorzystaniem funduszy zwiększania lesistości kraju. Powiat we współpracy z gminami ma opracowany program zalesień gruntów do roku 2010, który zakłada zalesienie około 1300 ha gruntów porolnych.
4Powiat olecki jest regionem, w którym występuje najwyższa stopa bezrobocia. Najistotniejszym elementem działania władz miejscowych jest zapewnienie pomocy w rozwoju lokalnej działalności gospodarczej, a w konsekwencji podnoszenie jakości życia mieszkańców.
Powiat posiada strategię rozwoju powiatu olecki, która określa główne kierunki działania, między innymi poprawę infrastruktury technicznej zapewniającej bardziej zrównoważony rozwój regionu i atrakcyjność zamieszkania, sprawny system edukacji, dostosowany do potrzeb gospodarki regionu i sprzyjający 4rozwojowi zasobów ludzkich, dobrze rozwiniętą przedsiębiorczość, rozwój obszarów wiejskich, turystyki, ochrony środowiska, a także bogactwa dziedzictwa i kultury regionu.
Ważnym elementem wspierania przedsiębiorczości jest również pozyskiwanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Na terenie powiatu oleckiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych tworzy się nowe, refundowane stanowiska w zakładach pracy oraz udzielane są pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Refundacja kosztów za utworzone stanowiska pracy pracodawcom wynosiła od 30% do 100% kosztów ponoszonych na organizację stanowisk. Podczas udzielania refundacji na utworzone stanowiska pracy, zawsze brane jest pod uwagę dobro osób niepełnosprawnych oraz pomoc pracodawcom w rozwoju ich firm. Niestety, wszystko to zależne jest od środków, którymi dysponuje Powiat, czyli środków uzyskanych z PFRON wg algorytmu. Natomiast wszystkim osobom, które chciały utworzyć stanowiska pracy i na ten cel zaciągnąć pożyczkę ze środków PFRON, taka pomoc była udzielana.

Miasta i gminy powiatu inwestują w rozwój infrastruktury tj. budowę wysypisk śmieci, telefonizację wsi, modernizację i poprawę jakości dróg m.in. na trasie Olecko - Świętajno, sieć wodociągową i kanalizacyjną oraz oczyszczalnie ścieków. Ważnym zadaniem władz samorządowych jest m.in. dokończenie budowy szpitala powiatowego, budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Technicznych w Olecku, poprawa stanu technicznego budynków w placówkach oświatowych.

Powiat olecki  jest powiatem typowo rolniczym, o czym przesądziły warunki naturalne i położenie z dala od ośrodków przemysłowych i wielkomiejskich. Podstawą rozwoju gospodarczego miasta i gminy Olecko jest produkcja rolnicza, przemysłowa i turystyka. Przekształcenia ustrojowe wywarły ogromny wpływ na strukturę gospodarki. Z jednej strony objawia się to zanikiem z rynku przedsiębiorstw tradycyjnie uznawanych dotąd za strategiczne, z drugiej strony zaś wystąpił wzrost ilości prywatnych podmiotów gospodarczych. W Olecku i okolicach dominują zakłady branży drzewnej, stolarskiej, spożywczej, budowlanej, elektrotechnicznej oraz cegielnie. Działa także wiele dużych hurtowni, sklepów różnych branż i punkty usługowe. Olecko dla najbliższych miejscowości stanowi ośrodek handlowo - usługowy, oświatowy, ochrony zdrowia, kulturalno - rozrywkowy oraz administracyjno - finansowy. Tutaj znajduje się Urząd Miasta, Urząd Skarbowy, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, liczne banki, szpital i inne placówki lecznictwa i ochrony zdrowia.

 

 

Plany Rozwoju Lokalnego Powiatu Oleckiego na lata 2004-2006 i lata 2007-2013
Program Ochrony Środowiska i Plan Gospodarki Odpadami
Powiatowa Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2003-2015
 

J. Kunicki Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 07-02-2013

Do początku strony