Powiązane galerie:
Ośrodek Wypoczynkowy "Dworek Mazurski" na sprzedaż
29-09-2017Józef Kunicki

Co za miejsce ...

O kurorcie i dworku dawniej

W Olecku, pod koniec XIX w., Gottlieb Konietzko – właściciel młyna, Karl Neumann – właściciel apteki i Freidrich Wilhelm Czygan – posiadacz drukarni i Oletzkoer Zeitung (Gazety Oleckiej) wybudowali kurort na obszarze pomiędzy Lasami Sedraneckimi i Jeziorem Oleckim Wielkim. W miejscu o niezwykłych walorach turystycznych, w nasłonecznionym lesie sosnowo-świerkowym (woda tu jest cieplejsza niż w innych miejscach jeziora). Kurort otrzymał ciekawą nazwę Liebchensruh, bo Konietzko zawsze zwracał się do znajomych Liebchen – Kochanie, Panie/ Pani Kochany/a.

Duży murowany obiekt w stylu neoklasycystycznym był elitarnym kurortem, gdzie bogaci oleccy mieszczanie spędzali wolny czas. Do dziś w Dworku Mazurskim jest wiele oryginalnych elementów wyposażenia – kominek, schody i okna.

Idąc alejką na południe, przed rzeką, jest wzniesienie otoczone zabagnioną doliną Możanki. To tu był park z miejscem na ognisko, altanką nad wodą i alejkami. Za rzeką – letni domek redaktora naczelnego Gazety Oleckiej Czygana (dziś ślady fundamentów), a w kilkaset metrów dalej na skarpie nad jeziorem – letniskowy domek Hirsha.

W latach 1896-1910 właściciele kupili parostatek Naptun, który służył jako środek komunikacji gościom Liebschensruh. Później z inicjatywy Czygana rozbudowano ścieżkę spacerową wzdłuż jeziora i połączono miasto z kurortem.

W połowie lat 20-tych XX w. władze miejskie zagospodarowały nadbrzeże Jeziora Oleckie Wielkie – zbudowano plażę i odnowiono kurort.

W 1939 r. w pobliżu kurortu wybudowano drewniany Dworek Mazurski. Kurort przeszedł na własność miasta i nadano mu nową nazwę Masurenhof – Liebchensruh. Prawdopodobnie w 1936 r. w Dworku przebywała reprezentacja sportowców z Niemiec, przygotowująca się do olimpiady w Berlinie, a w czasie II wojny światowej – lotnicy Luftwaffe.

Obiekt, po wojnie do 2008 r., należał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W 2007 r. w ośrodku zakwaterowani byli oficerowie, żołnierze BOR i innych służb specjalnych odbywający ćwiczenia.

Olecki Dworek Mazurski dziś

Ośrodek Wypoczynkowy Dworek Mazurski w Olecku jest położony na granicy Mazur i Suwalszczyzny, w połowie drogi między Gołdapią i Ełkiem. Leży na szlaku łączącym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. Blisko stąd do Federacji Rosyjskiej i Litwy.

Jest położony nad Jeziorem Oleckie Wielkim w lesie świerkowo-sosnowym. To niezwykle atrakcyjne miejsce pod względem wypoczynkowo-turystycznym w tej części Mazur. Cisza, świeże powietrze i czysta woda w jeziorze, a wzdłuż linii brzegowej jeziora prowadzi oznakowana 12 km trasa pieszo-rowerowa Wiewiórcza Ścieżka. Jest urozmaicona i ciekawa pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Zaobserwować można łabędzie, perkozy, łyski, gągoły oraz wiele gatunków roślin.

Jest to intrygujące miejsce na zrealizowanie wielu ciekawych pomysłów ekologicznych, turystycznych, sportowych, zdrowotno-rehabilitacyjnych, a może muzycznych lub historycznych.

Zainteresuj się tym miejscem,

puść wodze wyobraźni,

rozwiń skrzydła i zacznij działać.

Ośrodek Wypoczynkowy

Ośrodek Wypoczynkowy "Dworek Mazurski" - lokalizacja na mapie Google 2016 r.

Ośrodek Wypoczynkowy "Dworek Mazurski"- wizualizacje panoramiczne