21 kwietnia 2015 r. odbyło się bezpłatne szkolenie dla lekarzy i pielęgniarek pn. „Autyzm. Jak rozpoznać wczesne symptomy i dlaczego im wcześniej tym lepiej.”
Szkolenie przeprowadziła Małgorzata Marszałek - certyfikowana superwizorka behawioralna, od przeszło dwudziestu lat pracująca w Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku jako superwizorka.
Małgorzata Marszałek mówiła, że zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą różnić się zarówno pod względem objawów i ich nasilenia. Jednak najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby, zastosowanie różnego rodzaju terapii i innych działań. Osoby u których występują zaburzenia wymagają dużo pracy, wysiłku, cierpliwości i zaangażowania ze strony kadry specjalistów z nimi pracującej.
Od 2013 r. spektrum zaburzeń autystycznych - zostało wpisane do wykazu jednostek chorobowych. Od tego czasu NFZ finansuje koszty leczenia osób z tą chorobą (np. w Poradni dla Osób z Autyzmem).
Po dokonaniu tego wpisu Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ełku (ul. Kilińskiego 36) wydaje orzeczenia o niepełnosprawności (do 16 r.ż.) lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (od 16 r. ż.) - osobom ze spektrum autyzmu.
W Polsce nie jest znana dokładna liczba osób cierpiących na te zaburzenia. Podawane są tylko dane szacunkowe.
Najnowsze amerykańskie badania pokazują, że zaburzenia ze spektrum autyzmu występują raz na 86 urodzeń.
Organizatorzy konferencji: Starostwo Powiatowe w Olecku i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska.
Szczegółowe informacje w linkach poniżej oraz w załączniku:
http://www.zrozumiecautyzm.eu/?window=81
http://synapsis.org.pl/images/stories/pliki/porady/informacjedlarodzin/suo%2002_05_2012.pdf
H. Kasicka