Od 2 września 2013 r. do 30 czerwca 2015 r. Powiat Olecki realizował projekt ,,Kompleksowe wsparcie procesu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Oleckim”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Był to pilotaż nowego modelu systemu doskonalenia nauczycieli opracowywanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie i Ministerstwo Edukacji Narodowej. 29 czerwca 2015 r. w Mazurskim Dworze w Olecku zorganizowano konferencję podsumowującą realizowane w projekcie działania.
Głównym celem projektu było podniesienie jakości funkcjonowania doskonalenia nauczycieli w powiecie oleckim poprzez pilotażowe wdrożenie planów wspomagania w szkołach i przedszkolach spójnych z ich zdiagnozowanymi potrzebami.
Do udziału w projekcie zakwalifikowało się 14 szkół podstawowych, 10 gimnazjów, 6 przedszkoli, 1 zasadnicza szkoła zawodowa, 2 technika oraz 2 licea ogólnokształcące z terenu powiatu oleckiego. Wsparciem zostało objętych 536 nauczycieli i 35 dyrektorów placówek oświatowych z gminy: Olecko, Kowale Oleckie, Wieliczki i Świętajno.
Zostało wdrożonych 70 Rocznych Planów Wspomagania. Nauczycielom zostały zorganizowane szkolenia w ich macierzystych placówkach w oparciu o wybrane oferty doskonalenia opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie w ramach projektu „System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół”. Każda szkoła i przedszkole wybierała na początku roku szkolnego jedną ofertę spośród 24 ofert doskonalenia.
W przedszkolach najpopularniejszymi ofertami były: „Wspieranie wychowawców klas – bezpieczne przedszkole”, „Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” oraz „Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny”. Szkoły podstawowe najczęściej wybierały temat „Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki”, „Wspieranie wychowawców klas – bezpieczna szkoła”, „Budowa koncepcji pracy szkoły” oraz „Nauczyciel 45+”. Gimnazja najbardziej interesował obszar: „Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki”, „Ocenianie kształtujące” oraz „Wspieranie wychowawców klas – bezpieczna szkoła”. W szkołach ponadgimnazjalnych największym zainteresowaniem cieszył się temat „Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki” oraz „Wykorzystanie EWD w ewaluacji wewnętrznej szkoły”. W ramach projektu nauczyciele przy wsparciu ekspertów zewnętrznych i Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji stworzyli m. in. koncepcję pracy szkoły, projekty ewaluacji wewnętrznej, procedury wewnętrzne, arkusze obserwacji, katalogi technik/ metod/ narzędzi/ ćwiczeń/ zasad, strategie działań, poradniki, scenariusze lekcji.
W 2013 r. utworzono 4 powiatowe sieci współpracy i samokształcenia w celu zapewnienia nauczycielom możliwości wymiany doświadczeń oraz wspólnego rozwiązania problemów, w następujących obszarach:
1) sieć dyrektorów szkół i przedszkoli,
2) sieć nauczycieli matematyki – jak wspierać dziecko w uczeni u się matematyki,
3) sieć nauczycieli humanistów – nauczyciele pracują zespołowo,
4) sieć psychologów i pedagogów – pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole i przedszkolu.
Dziękuję kadrze projektu, pracownikom Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku i Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku za pomoc w realizacji działań merytorycznych. Dziękuję również Dyrektorom szkół i przedszkoli oraz nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu oraz wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji tego przedsięwzięcia.
Marian Świerszcz
Starosta Olecki
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego