Ogłoszenia Starostwa Powiatowego
30 stycznia 2007r.

Starostwo Powiatowe w Olecku


Materiał informacyjny – program STUDENT

Od 1 stycznia 2002 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje program pn. ,,STUDENT – pomoc osobom niepełnosprawnym w zdobyciu wykształcenia na poziomie wyższym ’’. W ramach programu ze środków PFRON, udzielana jest pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych na pokrycie kosztów nauki w szkole wyższej.
Od 1 stycznia 2005 roku rozpoczęła się realizacja rozszerzonej wersji programu STUDENT. Program realizowany jest pod nazwą "STUDENT - kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych" .

Zasady realizacji programu STUDENT obowiązujące od 1 lipca 2006 roku:

O przyznanie pomocy finansowej w ramach programu mogą ubiegać się osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), które są:

 studentami studiów pierwszego stopnia lub studentami studiów drugiego stopnia albo studentami jednolitych studiów magisterskich - prowadzonych przez szkoły wyższe,
 posiadaczami dyplomu ukończenia studiów wyższych kształcącymi się na studiach podyplomowych prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
 uczestnikami studiów doktoranckich prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
 słuchaczami kolegiów pracowników służb społecznych, kolegiów nauczycielskich lub nauczycielskich kolegiów języków obcych,
 uczniami szkół policealnych,
 studentami uczelni zagranicznych,
 studentami odbywającymi staż zawodowy za granicą w ramach programów Unii Europejskiej,
pobierającymi naukę w systemie stacjonarnym lub systemie niestacjonarnym.
Program definiuje pojęcie "nauki w systemie stacjonarnym" jako nauki w systemie dziennym, zaś pojęcie "nauki w systemie niestacjonarnym" jako nauki w systemie wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest:
 posiadanie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 przedłożenie dokumentu potwierdzającego rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki.
W programie nie mogą uczestniczyć osoby o średnich miesięcznych dochodach brutto przekraczających:
 120% najniższego wynagrodzenia przypadającego na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,
 150% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób samotnych lub osób samodzielnie gospodarujących.

Zgodnie z postanowieniami programu, przez "najniższe wynagrodzenie" należy rozumieć wynagrodzenie, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz.776 z późno zm.), tj. minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu roku poprzedniego, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przyjęcia do uczestnictwa w programie Wnioskodawców, których średni miesięczny dochód brutto przekracza kwoty określone w programie. Zasady podejmowana decyzji o przyjęciu do uczestnictwa w programie tych Wnioskodawców określają procedury realizacji programu.

Przyznane w ramach programu dofinansowanie, może obejmować w szczególności następujące koszty:
 opłaty za naukę, z tym że w przypadku studentów studiów pierwszego stopnia, studentów studiów drugiego stopnia lub studentów jednolitych studiów magisterskich, studiujących równocześnie na kilku kierunkach studiów, dofinansowanie może obejmować sumę opłat za naukę na poszczególnych kierunkach,
 zakwaterowania (w przypadku nauki poza miejscem stałego zamieszkania),
 dojazdów,
 uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej,
 zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, w tym komputerowych programów edukacyjnych,
 wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych.

W przypadku osób będących beneficjentami programów Unii Europejskiej, studiujących w Polsce lub zagranicą lub odbywających staż za granicą, może być dofinansowany w ramach programu również wkład własny, wymagany zasadami programów Unii Europejskiej.
W ramach programu wykluczona została możliwość dofinansowania kosztów zakupu sprzętu komputerowego.
Łączna wysokość dofinansowania udzielonego jednemu wnioskodawcy nie może przekroczyć w jednym półroczu pięciokrotności najniższego wynagrodzenia.
Wysokość udzielonego dofinansowania, uzależniona jest od sytuacji majątkowej Wnioskodawcy, stopnia niepełnosprawności, wysokości opłaty za naukę. Wysokość dofinansowania zwiększa się w przypadku osób samotnie prowadzących gospodarstwo domowe. Sposób wyliczania wysokości dofinansowania określają procedury realizacji programu.
Dla studentów studiów pierwszego stopnia, studentów studiów drugiego stopnia, studentów jednolitych studiów magisterskich a także dla posiadaczy dyplomu ukończenia studiów wyższych, którzy kształcą się na studiach podyplomowych oraz dla uczestników studiów doktoranckich, którzy:
• posiadających szczególne osiągnięcia w nauce,
• posiadają szczególne osiągnięcia w nauce i podejmują naukę na studiach wyższych zagranicznych
w uzasadnionych przypadkach Prezes Zarządu PFRON może przyznać ze środków przeznaczonych na realizację programu stypendium specjalne.
Wnioski o przyznanie dofinansowania, sporządzone na specjalnie opracowanym dla potrzeb programu formularzu, należy składać w siedzibie Oddziału PFRON, właściwego terytorialnie dla siedziby placówki, w której rozpoczyna lub kontynuuje naukę wnioskodawca lub dla siedziby zamiejscowej jednostki organizacyjnej tej placówki (podstawowa jednostka organizacyjna, filia lub zamiejscowy ośrodek dydaktyczny).

Wnioskodawcy, będący studentami uczelni zagranicznych, składają wnioski o przyznanie dofinansowania w Oddziale Mazowieckim PFRON. Wnioski należy składać w terminie :
• od 1 lutego do 28 lutego każdego roku realizacji programu oraz,
• od 10 września do 10 października każdego roku realizacji programu.


Szczegółowe informacje na temat Programu i druki wniosków można uzyskać w Warmińsko – Mazurskim Oddziale PFRON, Starostwie Powiatowym w Olecku ( ul. Kolejowa 32 pok. nr 3) oraz na stronie internetowej Funduszu : www.pfron.org.pl

Sporządziła: H. Kasicka

 

Wydrukuj tę stronę

J. Kunicki Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 30-01-2007

Do początku strony