Ogłoszenia Starostwa Powiatowego
15 stycznia 2007 r.

Starostwo Powiatowe w Olecku


PEGAZ 2003 - edycja 2007r.

Program zatwierdzony do realizacji uchwałą nr 4/2003 Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia 25 marca 2003 roku z późn. zm.

Pomoc w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier transportowych i w komunikowaniu się, obejmuje trzy obszary:
A. Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu osobowego.
B. Pomoc w zakupie sprzętu komputerowego.
C. Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.

Podstawowym celem programu jest realizacja prawa osób niepełnosprawnych do swobodnego porozumiewania się oraz poruszania i przemieszczania się poprzez likwidację barier w komunikowaniu się i transportowych uniemożliwiających lub utrudniających im funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym - a tym samym umożliwienie dostępu do dóbr i usług oraz wszechstronnej rehabilitacji.
Realizacja programu przyczyni się również do ograniczenia skutków niepełnosprawności i aktywizacji osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji zmniejszenia liczby osób, które z powodu barier w komunikowaniu się oraz transportowych mają trudności z pozyskaniem pracy i osiągnięciem życiowej samodzielności.
Adresaci programu:
obszar A:
- pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej (kobiety do 60 lat, mężczyźni do 65 lat), wykonujące pracę zarobkową lub uczące się albo w przypadku osób poszukujących pracy - zarejestrowane w urzędzie pracy, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz posiadające prawo jazdy.
obszar B:
- pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej (kobiety do 60 lat, mężczyźni do 65 lat) oraz niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18, niepełnosprawne z powodu braku lub znacznego niedowładu obu kończyn górnych, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo w przypadku dzieci do 16 lat - aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.

Ponadto
- osoby niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, którzy są uczniami szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczami kolegiów lub studentami, którzy pobierają naukę w systemie stacjonarnym lub naukę w systemie niestacjonarnym
oraz
- niepełnosprawne dzieci i młodzież z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, z ubytkiem słuchu na poziomie od 90 decybeli, realizujący obowiązek szkolny lub obowiązek przygotowania przedszkolnego mogą skorzystać na odrębnych zasadach ustalonych w procedurach realizacji Programu.
obszar C:
- pełnoletnie osoby niepełnosprawne oraz niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; albo w przypadku dzieci do 16 lat - aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
Warunki uczestnictwa w programie:
1) przedłożenie wraz z wnioskiem zaświadczenia wydanego przez lekarza prowadzącego, na druku PFRON zgodnie z załącznikiem nr 1 do wniosku, zawierającego szczegółowy opis rodzaju schorzenia będącego przyczyną orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Zaświadczenie to stanowi podstawę do stwierdzenia czy rodzaj niepełnosprawności zgodny jest z warunkami programu.
2) Pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania ustalane jest przede wszystkim na podstawie oceny zawartego we wniosku uzasadnienia, którym jest projekt działań mających na celu aktywizację społeczną lub/i zawodową, która zostanie zrealizowana dzięki pomocy udzielonej w ramach programu.
W programie nie mogą uczestniczyć wnioskodawcy:
1) którzy w przeszłości, korzystając ze środków PFRON, nie dotrzymali warunków zawartych umów,
2) którzy posiadają wymagalne zobowiązania wobec PFRON,
3) których dochód brutto na jednego członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym przekracza
2.247,00 zł, a w przypadku osób prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe, których dochód brutto przekracza 2.809,00 zł,
4) ubiegający się o dofinansowanie w obszarze B, których niepełnosprawni podopieczni przebywają w ośrodkach szkolno - wychowawczych i innych tego typu placówkach, z wyjątkiem podopiecznych kończących naukę w tych placówkach.
Ponadto:
1) W ramach każdego z obszarów programu można uzyskać dofinansowanie raz na pięć lat, licząc od daty zawarcia umowy dofinansowania.
2) W uzasadnionych przypadkach, można skrócić okres, o którym mowa w pkt. 1.
- w obszarze C - do lat 3, w sytuacjach związanych ze zmianami w stanie fizycznym osoby niepełnosprawnej uniemożliwiającymi korzystanie z posiadanego elektrycznego wózka inwalidzkiego,
- w obszarach A, B i C w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, potwierdzonych przez właściwe jednostki, skutkujących utratą lub całkowitym zniszczeniu przedmiotu dofinansowania.
3) O dofinansowanie w ramach obszaru - B Programu nie mogą ubiegać się Wnioskodawcy, którym w okresie ostatnich 5 lat udzielono pomocy ze środków PFRON w zakupie sprzętu komputerowego, chyba że aplikują w ramach Programu o elementy uzupełniające sprzętu komputerowego, których nie objęto uprzednio dofinansowaniem ze środków PFRON.
Forma pomocy - dofinansowanie.
Do uzyskania dofinansowania niezbędny jest udział własny w kwocie nie mniejszej niż:
1) 10 % ceny w przypadku zakupu sprzętu komputerowego,
2) 1 % ceny w przypadku zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.
Maksymalna kwota udzielonego osobie niepełnosprawnej dofinansowania zależna jest od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy i jest wyznaczana dla każdego wnioskodawcy zgodnie z algorytmem zawartym w procedurze realizacji programu. Ponadto wielkość dofinansowania uzależniona będzie od limitu środków przyznanych dla Oddziału oraz oceny programu aktywizacji zawodowej Wnioskodawcy lub oceny wpływu pomocy PFRON na kontynuację edukacji lub postępy w nauce, która dokonywana będzie przez Komisję i Pełnomocników (w Warmińsko – Mazurskim Oddziale PFRON).
Maksymalne kwoty dofinansowania wynoszą:
PEGAZ Obszar A - dofinansowanie oprzyrządowania do samochodu - 6.293,00 zł
PEGAZ Obszar B - dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego - 17.982,00 zł
PEGAZ Obszar C - dofinansowanie zakupu elektrycznego wózka inwalidzkiego - 21.578,00 zł

Realizacja w Oddziałach PFRON (weryfikacja, realizacja, obsługa umów dofinansowania).
Termin składania wniosków od 15 stycznia do 28 lutego 2007 roku.
Wnioski należy składać zgodnie z miejscem zamieszkania, dla mieszkańców województwa warmińsko - mazurskiego w Warmińsko - Mazurskim Oddziale PFRON w Olsztynie (10-959 Olsztyn, ul. Kopernika 46A, tel / faks O 89 534-91-51).

Szczegółowe informacje na temat Programu i druki wniosków można uzyskać w Warmińsko – Mazurskim Oddziale PFRON, Starostwie Powiatowym w Olecku ( ul. Kolejowa 32, pok. nr 3 ) oraz na stronie internetowej Funduszu: www.pfron.org.pl

 

Sporządziła: H. E. Kasicka

Wydrukuj tę stronę

J. Kunicki Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 15-01-2007

Do początku strony