Ogłoszenia Starostwa Powiatowego
19 lutego 2009r.

Starostwo  Powiatowe w Olecku


 


POLICJA OSTRZEGA!

Zimowa pora, minusowa temperatura powietrza sprawiają, że na zbiornikach wodnych pojawia się warstwa lodu. Dzieci i młodzież spragnione zabaw mogą te ślizgawki wykorzystać do zabawy. Jednak ostrzegamy przed nierozważnym wchodzeniem na lód.
Zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie – mówi mł. asp. Tomasz Jegliński z Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Cienki, kruchy lód może się załamać pod naszym ciężarem. Temperatura w dzień jest na tyle dodatnia, że powstająca pokrywa lodowa nie jest dostatecznie gruba, aby można bezpiecznie poruszać się po lodzie. Problem ten dotyczy zarówno wędkarzy dokonujących połowu z lodu jak też i dzieci, które bawią się na lodzie. Najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych.
Oleccy policjanci nie podejmowali wielu interwencji, których zgłoszenia dotyczyłyby zabaw dzieci w pobliżu zamarzniętych akwenów wodnych. Nie świadczy to o tym, że takiego zagrożenia i problemu nie ma. Aby funkcjonariusze podjęli stosowne działania, muszą zostać powiadomieni. Brak zgłoszeń powoduje, że w policyjnych statystykach nie odnotowujemy takich interwencji. Mimo, iż ferie zimowe w naszym powiecie dobiegają końca to jednak zima trwa i apelujemy do wszystkich aby zachować rozwagę i zdrowy rozsądek podczas zabawy w pobliżu zamarzniętych akwenów. Ponadto zwracamy się z prośbą do osób, które są świadkami zabawy dzieci i młodzieży na lodzie i same nie mają odwagi, aby zwrócić im uwagę, aby informowały nas o takich zdarzeniach.

Gdy załamie się lód:

1. Należy zachować spokój, nie wpadać w panikę.
2. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
3. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów - może to spowodować dalsze kruszenie się lodu.
4. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
5. Jeśli w zasięgu ręki mamy długą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
6. Po wydobyciu uratowanego należy przenieść go do suchego pomieszczenia, ocenić jego stan, okryć go kocami lub innymi suchymi ubraniami i wezwać lekarza.

Także Komenda Powiatowa PSP w Olecku dysponuje odpowiednim sprzętem oraz wyszkoloną w ratownictwie kadrą. Oleccy strażacy posiadają 2 rodzaje sań lodowych, ubrania termiczne do pracy w wodzie, a także 10 osobową grupę specjalistyczną z ratownictwa wodnego wyposażoną w nowoczesny sprzęt nurkowy i ratowniczy.

W 2007 r. zanotowaliśmy osiem tego rodzaju akcji – mówi Tomasz Jagłowski rzecznik straży pożarnej w Olecku - a w 2008 roku dziewięć. Najczęściej są to działania polegające na uwalnianiu zamarzniętych łabędzi oraz psów, które wpadły pod lód. Na szczęście od 2 lat na terenie powiatu nie mieliśmy zdarzeń w których bezpośrednio ucierpieliby ludzie.

Na zakończenie przypominamy numery alarmowe: 997, 999, 112.

H. Bogdańska

Wydrukuj tę stronę

J. Kunicki Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 19-02-2009

Do początku strony