Ogłoszenia Starostwa Powiatowego
14 kwietnia 2010 r.

Starostwo  Powiatowe w Olecku


 

Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży

Aktywność kleszczy, czyli pajęczaków będących nosicielami wielu groźnych dla ludzi i zwierząt bakterii i wirusów zaczyna się w miesiącach marcu/kwietniu i trwa do jesieni (do października/listopada) każdego roku. W związku  z tym, iż województwo warmińsko-mazurskie jest terenem wysoce endemicznym chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka powinniśmy znać następujące fakty:

W naszym województwie współczynnik zapadalności na boreliozę jest dwukrotnie wyższy niż w kraju, natomiast współczynnik zapadalności na kleszczowe zapalenie mózgu jest wyższy niemal ośmiokrotnie. Zakażeniu na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu sprzyja wysoki procent zalesienia terenu, istnienie wielu ośrodków turystycznych na terenach zalesionych Warmii i Mazur, masowe zbieranie jagód oraz grzybów w okresie lata i jesieni. Przypadki zachorowań koncentrują się głównie w powiatach wschodnich województwa.

Do chwili obecnej nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na boreliozę, lecz można zaszczepić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Kiedy należy się szczepić? Najlepiej przed okresem żerowania kleszczy (zimą lub wczesną wiosną). Dwie dawki szczepionki to pełna ochrona na dany sezon aktywności. By odporność była trwała, trzecią dawkę należy przyjąć po około roku, a następnie stosować dawki przypominające:

1 dawka

dowolny dzień przed okresem żerowania kleszczy

2 dawka

1-3 miesiące po 1 dawce

3 dawka

5-12 miesięcy po 2 dawce

dawki przypominające

pierwsza po 3 latach od 3 dawki, następne co 5 lat

Jeśli za późno pomyślimy o przyjęciu szczepionki, możemy skorzystać ze schematu przyspieszonego, w którym 2 pierwsze dawki podawane są w odstępie 2 tygodni.

Możemy również próbować ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczami poprzez odpowiednie ubieranie się na wycieczki na łono natury (długie rękawy, nogawki najlepiej wpuszczone w buty, nakrycie głowy), czy stosowanie substancji odstraszających, co niestety nie zawsze jest skuteczne. Po powrocie z lasu zawsze należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeżeli kleszcz się przyssał, usunąć go pęsetą. NIE SMAROWAĆ TŁUSZCZEM, ponieważ duszący się kleszcz wydala do krwi żywiciela krętki Borrelia.

Starostwo  Powiatowe w OleckuHonorowy patronat nad Programem edukacyjnym zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka pt. „Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży” realizowanym na terenie powiatu oleckiego sprawuje Starosta Olecki.


Emilia Naruszewicz
Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku
 

Wydrukuj tę stronę

J. Kunicki Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 16-04-2010

Do początku strony