Ogłoszenia Starostwa Powiatowego
10 sierpnia 2014 r.


 

Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej

W dniach 8-10 sierpnia 2014 r. w Olecku na Jeziorze Olecko Wielkie odbyły się Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej. Organizatorem wydarzenia było Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe (OSN) „AMFIPRION”. W Mistrzostwach brali udział zawodnicy, którzy po raz pierwszy startowali w tego typu zawodach, jak i utytułowani zawodnicy, wielokrotni Mistrzowie Polski.

Powiat Olecki reprezentowała młodzież na co dzień trenująca w OSN „AMFIPRION”, wśród nich znajdą się tegoroczni medaliści Długodystansowych Mistrzostw Polski w Pływaniu w Płetwach – mówi Janusz Romańczuk, Prezes OSN „AMFIPRION” – Orientacja podwodna jako dyscyplina zaczęła rozwijać się w latach 50-tych ubiegłego stulecia w wyniku połączenia elementów pływania szybkiego w płetwach, zawodów sprawnościowych i technik podwodnych. Piękno tej dyscypliny tkwi w tym, że w zawodach ramię w ramię staje 16-letni zawodnik jak i 63-letni. Impreza ma na celu wzbogacenie oferty sportowej powiatu oleckiego i promocję tej dyscypliny sportowej w Polsce.

Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej zostały rozegrane konkurencjach:
- indywidualnych:


M.-KURS – 9 sierpnia 2014 r.
Trasa przypomina literę M i składa się z boi startu, 3 boi opływowych i linii mety (32 m). Długość trasy wynosi 590 m. Zawodnicy płyną wokół kolejnych boi opływowych, a następnie przekraczają linie mety. Najlepiej, gdy zawodnik trafi w punkt zerowy mety, czyli w sam jej środek. Jest to konkurencja szybkościowa. Miejsce zawodnika uzależnione jest od sumy punktów uzyskanych za poprawne opłynięcie pod wodą boi oraz celność na mecie.

KONTAKT – 9 sierpnia 2014 r.
Trasa składa się z boi startu i 5 punktów orientacyjnych (drewniane krzyże, tyczki). Ostatni punkt stanowi jednocześnie metę. Długość trasy wynosi 650 m. Zawodnicy poruszają się w ciągu określonego limitu czasu i mają za zadanie pokazać, że znaleźli każdy z punktów orientacyjnych poprzez pociągniecie/ zakręcenie boi. Najlepiej, gdy pokonają całą trasę jak najszybciej i gdy znajdą wszystkie tyczki.

GWIAZDA – 10 sierpnia 2014 r.
Trasa składa się z 5 boi startu, 5 boi opływowych i 5 boi orientacyjnych. Ostatnia boja jest metą. Długość trasy wynosi 600 m. Zawodnicy muszą płynąć pod wodą wokół boi opływowych w każdym przypadku i znaleźć kolejną boję orientacyjną w określonym limicie czasu. Gdy zawodnik ominie boję nieprawidłowo, jest wyciągany z wody przez sędziego trasy, w chwili gdy znajduje się w pobliżu następnego punktu orientacyjnego. Nazwa konkurencji wynika z rozstawienia bojek na jeziorze w kształcie gwiazdy. Miejsce zawodnika uzależnione jest od szybkości pokonania trasy i od prawidłowo ominiętych boi i znalezionych tyczek.

- drużynowych – 10 sierpnia 2014 r.
Drużyna składa się z 2-4 zawodników. Trasa zawiera boje startu (1-4), punkty orientacyjne A1 i A2, punkt orientacyjny B i 32 m linię mety. Ze startu nr 1 płynie pierwszy zawodnik, ze startu nr 2 zawodnik 2, obaj płyną pod wodą do spotkaniowego punktu A1. Zawodnicy 3 i 4 płyną do spotkaniowego punktu A2. Z punktów A1 i A2 pary płyną do punktu B. Gdy już cała czwórka jest razem wspólnie wracają na metę i najlepiej, gdy trafią w punkt zerowy mety.

Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Powiatu Oleckiego

Anna Turowska

Więcej fotografii

 

Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 16-08-2014

Do początku strony