Starostwo  Powiatowe w Olecku


 

„Poradnia i szkoła razem na rzecz ucznia”

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Olecku wspólnie z partnerem - Gminą Wieliczki od 3 stycznia 2011 r. rozpoczęła realizację projektu „Poradnia i szkoła razem na rzecz ucznia”. Środki na jego realizację pozyskał Powiat Olecki i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Olecku z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt realizowany jest na podstawie umowy zawartej z Województwem Warmińsko-Mazurskim z siedzibą w Olsztynie. Wartość pozyskanej dotacji wynosi 920 666,25 zł i stanowi 100% dofinansowania.

Głównym celem projektu jest zapewnienie do lipca 2012 roku opieki psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć pozalekcyjnych 400 uczniom ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach i Cimochach oraz Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach.

W ramach projektu przewidziano takie działania jak:
- zorganizowanie spotkań z wychowawcami, pedagogami szkolnymi i rodzicami;
- przeprowadzenie diagnozy potrzeb edukacyjnych w w/w szkołach;
- objęcie uczniów opieką psychologiczno-pedagogiczną;
- przeprowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych;
- realizację programów rozwojowych szkół z terenu gminy Wieliczki;
- działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów i rodziców.

Zaplanowano 2.444 godzin diagnozy, zajęć specjalistycznych i korekcyjno-kompensacyjnych: logopedycznych, dyslektycznych, psychologicznych i z rewalidacji indywidualnej. Zaś w ramach programów rozwojowych zostanie przeprowadzonych 4.196 godzin zajęć pozalekcyjnych i wyrównawczych.

W Szkole Podstawowej w Cimochach zaplanowano różne zajęcia: wyrównawcze, w tym zajęcia "Matematyka - realistyczne podejście", kółko ekologiczne, zajęcia świetlicowe (jako pomoc w odrabianiu pracy domowej), zajęcia sportowe i z gimnastyki korekcyjnej.

W Szkole Podstawowej w Wieliczkach każdy uczeń będzie mógł znaleźć sobie coś interesującego: zaplanowano zajęcia wyrównawcze dla klas I-III oraz z matematyki, zajęcia świetlicowe, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z języka angielskiego, informatyczne, dziennikarskie, teatralne, ekologiczne, chóru szkolnego i sportowe.

W Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach zostaną przeprowadzone zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego, „E-Twinnig - Internet w nauczaniu”, zajęcia artystyczne (plastyczne, rękodzieło, chór szkolny), powstanie kółko historyczne i dziennikarskie, Szkolny Ośrodek Kariery, a w ramach zajęć sportowych sekcja piłki nożnej chłopców i siatkówki dziewcząt.

W ramach projektu zorganizujemy 11 wyjazdów edukacyjnych między innymi: do redakcji gazety i Radia 5, na spektakl do Białegostoku, na przedstawienie w ROK „Mazury Garbate”, na zajęcia do Wigierskiego Parku Narodowego, Muzeum Przyrody w Olsztynie, Kadzidłowa, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Białowieży, a także wyjazd „Szlakiem twierdz i zamków”.

Szkoły zostaną doposażone w nowoczesne materiały dydaktyczne, takie jak: podręczniki, materiały profilaktyczne, ćwiczenia, testy, filmy. Zostaną wyposażone dwa gabinety terapii pedagogicznej, zakupione lustra logopedyczne, specjalistyczna pracownia językowa, notebooki z oprogramowaniem, drukarki, akwaria, mikroskopy, aparaty fotograficzne, dyktafony.

Zakładamy, że kompleksowe działania obejmujące opiekę psychologiczno-pedagogiczną, różnorodne zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne pomogą dzieciom w nauce, uzupełnią ich wiedzę i umożliwią rozwijanie zainteresowań. Ponadto wzrośnie jakość nauczania w szkołach, a co z tym idzie podniesienie wyników egzaminów zewnętrznych.

Realizatorzy projektu

Fotografie z zakończenia projektu

Fotografie z realizacji projektu "Poradnia i szkoła razem na rzecz ucznia"

Projekt „Poradnia i szkoła razem na rzecz ucznia” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 

Wydrukuj tę stronę

J. Kunicki Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 11-07-2012

Do początku strony