logos.png
grafika
Narodowe Czytanie 2017 – wybierz tytuł dzieła
08-02-2017Anna Turowska

Zachęcam do wzięcia udziału w głosowaniu na lekturę w ramach Narodowego Czytania 2017. Aby oddać głos, należy wybrać jeden z poniższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na . Głos można także oddać poprzez ankietę zamieszczoną na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościowych – na Facebooku i Twitterze. Głosowanie potrwa do 15 lutego 2017 r.

Konsultacje przeprowadzone z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową i Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk pomogły stworzyć listę dzieł polskiej literatury. Wśród wybranych znalazły się:
„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,
„Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego,
„Beniowski” Juliusza Słowackiego,
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, 21 lutego 2017 r., prezydent Andrzej Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła.

Warto przypomnieć, że upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży zostały ustalone przez Ministra Edukacji Narodowej jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017.

Kampania Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 r., aby popularyzować znajomość polskiej literatury. Patronuje jej Para Prezydencka, która podczas finału akcji – organizowanego w jedną z wrześniowych sobót – uczestniczy w publicznym czytaniu wybranego dzieła. Wspólne czytanie wybranej lektury organizowane jest tego dnia w całym kraju: w kawiarniach, szkołach, bibliotekach, parkach czy jednostkach wojskowych.

W poprzednich latach czytaliśmy wspólnie „Quo vadis” i „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, dzieła Aleksandra Fredry i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Więcej informacji na www.prezydent.pl.

Zachęcam do głosowania i wspólnego wyboru tytułu dzieła na Narodowe Czytanie 2017.