logos.png
Profilaktyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
17-03-2017Józef Kunicki

12 marca 2017 r. Powiat Olecki zorganizował w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku spotkanie informacyjno-edukacyjne „Profilaktyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”.

Przybyłych na spotkanie powitał Marian Świerszcz – Starosta Olecki. Mówił - „życie to największe dobro, które mamy i należy je przeżyć miło, godnie i wesoło. Aby tak się stało należy troszczyć się o zdrowie, nasze i naszych bliskich. Najlepszym sposobem jest profilaktyka. Zachęcam do skorzystania z bezpłatnych szczepień, które w całości zostaną sfinansowane z budżetu: Powiatu Oleckiego, Gminy Olecko, Gminy Kowale Oleckie, Gminy Wieliczki i Gminy Świętajno.”

Część spotkania poprowadziła dr n. med. Barbara Kluz-Kowal z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Informowała, że szczepienia przeciw wirusowi HPV są profilaktyką pierwotną, rekomendowane przez specjalistów światowych i polskich towarzystw medycznych (m. in. Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego) oraz Światową Organizację Zdrowia. Szczepienie te jest umieszczone w kalendarzu szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. Odpowiadała również na liczne pytania uczestników.

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szczepienia przeciw wirusowi HPV. Udział dziecka w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień zgody rodzica/ opiekuna prawnego i poprzedzony będzie badaniem lekarskim.   

Więcej informacji o tematyce HPV na http://www.koalicjarsm.pl oraz http://zdrowie.avd.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące realizowanego w 2017 r. powiatowego programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy na lata 2009-2020” w ramach, którego zostaną przeprowadzone szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dostępne są od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 pod nr tel. 721 870 216.

Halina Kasicka