logos.png
grafika
Powiązane galerie:
Moralność pani Dulskiej
12-06-2017Anna Turowska

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego (LO) im. Jana Kochanowskiego w Olecku wystawili, 30 maja 2017 r. w Mazurskim Dworze, spektakl „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wystąpili w nim: Julia Bielecka jako Aniela Dulska, Adrianna Rowińska – Hanka, Adam Kopiczko – Felicjan Dulski, Zuzanna Woronko – Mela Dulska, Sandra Świerzbin – Hesia Dulska, Marcin Domoradzki – Zbyszko Dulski, Gabriela Bańkowska – Lokatorka, Gabriela Andryszczyk – Tadrachowa, Anna Skorupska – Juliasiewiczowa. Reżyserem spektaklu była Emilia Przemielewska – nauczycielka języka polskiego w I LO w Olecku.

Książka Zapolskiej to dobrze napisany dramat naturalistyczny, a więc gatunek, którego podstawową cechą jest ukazanie jakiegoś środowiska społecznego, warunków jego życia i wynikających z tego konfliktów. W przypadku „Moralności Pani Dulskiej” autorka podjęła się krytyki mieszczaństwa, obnażając jego największe wady. Posługuje się przy tym przystępnym językiem, który nawet współczesnemu czytelnikowi nie powinien przysporzyć trudności ze zrozumieniem tekstu. Tytuł dramatu sugeruje już na samym początku czytelnikowi, czego może się spodziewać po książce. Autorka postawiła sobie za cel zdemaskowanie obłudy i ukazanie prawdy o filistrach – mówi Emilia Przemielewska.

Główną bohaterką utworu jest Aniela Dulska, kobieta bardzo skąpa i przede wszystkim dwulicowa, ale też mocno nietaktowna. Dulska – matka dwóch córek Meli i Hesi – nie liczy się z nikim i niczym, najważniejsze jest dla niej to, co uważa za najlepsze dla własnego interesu, a w jego obronie jest w stanie uczynić wiele rzeczy, które nie do końca można uznać za moralne. Nie znosi skandali, które wywołuje między innymi Lokatorka. Nawet w Juliasiewiczowej widzi wroga. Jedynie Zbyszko, syn Dulskiej, próbuje zbuntować się przeciwko kołtuństwu matki. Nie bierze, na szczęście, przykładu z ojca; małomównego Felicjana, który jest całkowicie zdominowany przez żonę. Gabriela Zapolska stworzyła dzieło wyróżniające się na tle innych, książka łączy w sobie elementy tragizmu i komizmu, dzięki czemu dramat sytuacji został złagodzony i czytając perypetie rodziny Dulskich, możemy momentami także płakać ze śmiechu, wyobrażając sobie, np. „domowy” wygląd pani Anieli, który zdecydowanie odbiega od normy. Ważnym elementem stała się postać Hanki i jej matki chrzestnej, wokół których skupia się tragifarsa. Świat i bohaterowie utworu zostali bardzo wiarygodnie przedstawieni, a postać głównej bohaterki została skreślona wprost genialnie. Świetne dialogi niejednokrotnie potrafią przyprawić czytelnika o nagły wybuch śmiechu – relacjonuje Emilia Przemielewska.

Wznowienie spektaklu już 20 czerwca 2017 r. w Mazurskim Dworze w Siejniku. Spektakle:
• godz. 9:00 – gimnazjum w Babkach Oleckich, Kijewie, Judzikach i Sokółkach,
• godz. 10:30 – Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku,
• godz. 12:00 – I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Olecku,
• godz. 17:00 – mieszkańcy powiatu oleckiego i wszyscy zainteresowani.

Serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia: archiwum I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku.