Rolnicy, którzy chcą otrzymać dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa w ramach „Modernizacji Gospodarstw Rolnych”, mają na to czas do 20 lipca 2020 r.
O wsparcie może ubiegać się rolnik (osoba fizyczna), jeśli jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha i nie większej niż 300 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pomoc przyznaje się na operacje obejmujące wyłącznie inwestycje związane bezpośrednio z działalnością rolniczą w celach zarobkowych. Rolnik, będący osobą fizyczną, prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy uzyskał przychód ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. zł, udokumentowany fakturą VAT/ VAT RR lub wydrukiem paragonu fiskalnego kas rejestrujących, lub dokumentacją podatkową podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wsparcie w obszarze nawadniania w gospodarstwie jest udzielane w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, które obejmują między innymi:
- wykonanie ujęć wody na potrzeby nawadniania w gospodarstwie, w tym studni lub zbiorników;
- zakupu nowych maszyn i urządzeń, wykorzystywanych do nawadniania w gospodarstwie, w szczególności do poboru, mierzenia poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, a także nowych instalacji do rozprowadzania wody oraz instalacji nowych systemów nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem;
- budowy, zakupu lub instalacji elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie, w tym zakupu i instalacji urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych;
- zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania na potrzeby nawadniania w gospodarstwie;
- opłat za patenty lub licencje;
- ogólne związane np. z opracowaniem dokumentacji technicznej.
Każda inwestycja w nawadnianie powinna już mieć lub ma mieć zainstalowany system pomiaru wody umożliwiający mierzenie zużycia wody w odniesieniu do wspieranej inwestycji.
Natomiast dofinansowaniu nie podlegają klasyczne „oczka wodne” przydomowe, na ogródkach działkowych czy inne zbiorniki nieużytkowane w celach nawadniania upraw rolniczych, a służące tylko i wyłącznie retencjonowaniu wody, jak również inwestycje wpisujące się w w/w założenia jednak planowane do realizacji przez osoby, które nie prowadzą działalności rolniczej w celach zarobkowych. Tym samym nie podlega także wsparciu w tym obszarze budowa studni do celów zaopatrzenia w wodę gospodarstwa domowego ani studnia w celach zaopatrzenia gospodarstwa rolnego w wodę do celów wyłącznie pojenia zwierząt.
Więcej informacji znajduje się na www.arimr.gov.pl w zakładce Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020/ Poddziałanie 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych – w obszarze nawadniania w gospodarstwie – nabór 21 lutego do 20 lipca 2020 r.
Ponadto Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opracowuje „Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”. Rada Ministrów, uchwałą nr 92, 10 września 2019 r. przyjęła założenia do w/w Programu (M. P. z 2019 r. poz. 941). Przewidziano w nich między innymi:
- realizację i odtwarzanie obiektów małej retencji i mikroretencji na terenach rolniczych;
- promowanie i wdrażanie zabiegów agrotechnicznych zwiększających retencję glebową;
- realizację i odtwarzanie stawów hodowlanych;
- przywracanie oraz nadawanie funkcji nawadniającej systemom melioracyjnym.