Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) podjął, 21 lipca 2020 r., uchwałę zmieniającą dokument pod nazwą „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące w 2020 r. realizatorów Modułu III oraz Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi””. Przyjęte zmiany zostały wprowadzone z mocą obowiązywania od 1 kwietnia 2020 r.
Decyzja Zarządu PFRON obejmuje między innymi rozszerzenie katalogu placówek, których podopieczni są uprawnieni do uzyskania świadczenia w ramach Modułu III programu, o:
- szkoły specjalne przysposabiające do pracy,
- ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze (OREW),
- ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze (ORW).
W przypadku szkół specjalnych przysposabiających do pracy wsparcie będą mogły uzyskać osoby pełnoletnie od 18 do 24 roku życia.
W przypadku ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – osoby od 18 do 25 roku życia.
Ponadto wprowadzono postanowienia zgodnie, z którymi pomoc finansowa w ramach Modułu III programu jest skierowana do osób niepełnosprawnych, które są lub były w okresie od 9 marca 2020 r. uczestnikami placówek wymienionych w katalogu.
Umożliwia to rozpatrzenie pozytywnie wniosków osób, które były uprawnione do otrzymania wsparcia w okresie, w którym ono przysługiwało, ale złożyły bądź złożą wniosek w terminie późniejszym (a na dzień jego złożenia czy podejmowania decyzji przez realizatora nie są już uczestnikami placówki).
Uwzględniając ww. zmiany pomoc finansowa w ramach Modułu III programu jest skierowana do osób niepełnosprawnych, które są lub były w okresie od 9 marca 2020 r.:
- uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
- uczestnikami środowiskowych domów samopomocy funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.);
- podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.);
- podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 z późn. zm.);
- uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
- pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim (Dz. U. z 2013 r. poz. 529);
- pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych bądź uczniami szkół specjalnych przysposabiających do pracy funkcjonujących na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910);
- pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) wychowankami ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych funkcjonujących na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910).
Przypominamy, że wnioski o dofinansowanie w ramach Modułu III mogą być składane w trybie ciągłym, nie później niż do 15 października 2020 r., w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku, ul. Gołdapska 23. W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób.
Realizacja Modułu III programu jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl oraz w PCPR w Olecku.