Ministerstwo Obrony Narodowej, w 22. rocznicę wejścia Polski do NATO, ogłosiło konkurs dotacyjny „Mur, ale Historia Wojska Polskiego”. Organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie na działania patriotyczno-edukacyjne i mural. Na realizację ww. zadań zostanie przeznaczone 1 500 000,00 zł.
Mural, nie mniejszy niż 3 metry szerokości i 3 metry wysokości, powinien zostać wykonany techniką zapewniającą 5-letnią trwałość i odporność na zmywanie. Wnioskodawca musi posiadać prawo do korzystania z powierzchni, na której powstanie mural, przez co najmniej 5 lat.
Miejsce w przestrzeni publicznej musi być godne dla upamiętnienia bohaterów i wydarzeń. Na muralu powinno być widoczne logo Ministerstwa Obrony Narodowej.
Wnioski o dofinansowanie powinny zawierać między innymi opis planowanych działań patriotyczno-edukacyjnych, np. uroczystość odsłonięcia muralu połączona z prelekcją historyczną, okolicznościową wystawą, koncertem. Projekt muralu trzeba wkleić w ramkę formularza oferty.
Murale mogą przedstawiać polskie wojska, od średniowiecza po współczesność. Tematem muralu mogą być wydarzenia lub postaci, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie państwa polskiego, na walkę o niepodległość i suwerenność Ojczyzny.
Mural może przedstawiać ważne dokonania Sił Zbrojnych RP i żołnierskich pokoleń. Lokalne społeczności mogą na muralu upamiętnić swoich lokalnych bohaterów walk o niepodległość, a także współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego.
Wnioski należy składać do 30 kwietnia 2021 r. Realizacja zadań jest planowana od 21 czerwca do 30 listopada 2021 r.
Więcej szczegółów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej.