Masz działkę budowlaną? Jeśli tak, to od 3 stycznia 2022 r. możesz wybudować na niej dom. Jednorodzinny, wolnostojący, do 70 m2. Nie większy niż 2 kondygnacje. A obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany. Także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi przewidywać na tym terenie zabudowę mieszkalną jednorodzinną.
Kto może wybudować taki dom?
Każdy, kto ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Musi ono wynikać między innymi z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego.
Musi być też spełniony jeden warunek. Budowa domu ma być na Twoje własne potrzeby mieszkaniowe.
Jakie są podstawowe założenia tej inwestycji budowlanej?
Nie trzeba zatrudniać kierownika budowy oraz prowadzić dziennika budowy.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musisz zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta. Wyda on decyzję o warunkach zabudowy. Ma na to 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.
Na czym polega uproszczona procedura?
Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej przez inwestora budowy.
Do budowy możesz przystąpić niezwłocznie. O ile doręczyłeś organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenie budowy i zawiadomiłeś powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
Jakie kroki musisz podjąć, aby skorzystać z tej procedury?
Jako inwestor zgłaszasz do Starosty Oleckiego budowę domu z projektem budowlanym i wymaganymi załącznikami. Musisz do niego dołączyć:
- projekt zagospodarowania działki/ terenu i projekt architektoniczno-budowlany w wersji papierowej w 3 egzemplarzach albo elektronicznej z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopiami tych dokumentów;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli jest ona wymagana przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jako inwestor musisz też złożyć oświadczenia, że:
- planowana budowa jest prowadzona przez Ciebie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – złożona pod rygorem odpowiedzialności karnej;
- przyjmujesz odpowiedzialność za kierowanie budową – w przypadku nieustanowienia kierownika budowy;
- dokumentacja, którą dołączasz do zgłoszenia, jest kompletna.
Powodzenia w budowie domów.
Jeśli masz wątpliwości w tej sprawie, zadzwoń do Wydziału Architektury i Budownictwa naszego urzędu. Numery telefonów to: 87 739 18 51, 87 739 18 52, 87 739 18 53.
Grafika ze strony internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.