W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku, 15 marca 2022 r., odbyła się już VII edycja Konkursu Fotograficznego pod nazwą Matematyka w obiektywie. W tym dniu szkoła obchodziła także Dzień Liczby Pi.
Jak zostało ustanowione to święto? UNESCO, 25 listopada 2019 r., podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki. Data ta w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Amerykańskie szkoły obchodzą wtedy święto matematyki jako Pi Day. Od 1988 r. jest to oficjalne święto w San Francisco. Dzień ten jest też rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
Aby uczcić Dzień Matematyki uczniowie I LO w Olecku uczestniczyli w wykładach online. Zorganizował je z tej okazji Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej i Oddział w Białymstoku Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Uwieńczeniem tego wydarzenia było uroczyste rozdanie nagród w konkursie Matematyka w obiektywie. Wzięła w nim udział Starosta Olecki Marzanna Pojawa-Grajewska.
Uczestnicy uroczystości obejrzeli ciekawy film o Kobietach w matematyce. Przygotowali go uczniowie klasy 3a I LO, tj. Jakub Truchan i Beniamin Jurewicz.
Patronat nad konkursem objął: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Starosta Olecki, Burmistrz Olecka, Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A jego pomysłodawczynią jest Elżbieta Guziejko, nauczycielka matematyki w I LO w Olecku.
Motto konkursu to słowa Deana Schlictera. Brzmią one:
Jeśli zagłębisz się odpowiednio mocno w naturę dowolnej rzeczy, znajdziesz w niej matematykę.
Trudno się z nimi nie zgodzić. Konkurs od początku cieszy się dużą popularnością. W tym roku wpłynęło aż 80 zdjęć od uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego regionu, ale również z Łomży, Gdańska.
Wyniki VII edycji konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie” w kategorii:
- klasy I-V szkół podstawowych:
- I miejsce: Bartosz Przemielewski, Mówi huba do huby, Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku;
- II miejsce: Lena Grześ, Lody w perspektywie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku;
- III miejsce: Lena Michniewicz, Matematyczna ściana, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku i Natalia Wojciechowska, Pszczela elipsa, Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku;
- wyróżnienie: Paweł Kulbacki, Nietypowa symetria rogów jaka zwyczajnego, Maciej Gryguć, Matematyczne kręgle, Marcel Borys, Walec w kąpieli, Jakub Wojciechowski, Borowikowy trójkąt, Adam Wojnowski, Słońce na dłoni i Natasza Omilian, Skrzydlata symetria osiowa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku; Julia Hołownia, Geometria roweru bez tajemnic, Wiktoria Bielska, Równoległy powiew wiatru, Karol Skrzypiec, Trójkąt w przestrzeni i Patryk Hołownia, Krzywe geometryczne w architekturze ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku; Weronika Siwik, Dzikie równoległe i Dominika Siwik, Geometria w budownictwie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży; Kaja Rudzińska, Asymetrycznie w ogrodzie, Szkoła Podstawowa w Babkach Oleckich; Martyna Mikielska, Lot matematyczny w obłokach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Olecku;
- klasy VI-VIII szkół podstawowych:
- I miejsce: Joanna Kondracka, Teoria grafów, Szkoła Podstawowa w Stożnem;
- II miejsce: Aniela Żylińska, Słyszące trójkąty przystające, Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku;
- III miejsce: Piotr Romotowski, Równoległa geometria okręgów i Julia Żementowska, Symetryczna zagadka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku;
- wyróżnienie: Jakub Wojnowski, Nawet muzyka to matematyka, Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku; Maja Giedrojć, Zbiory matematyczne, Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku; Klaudia Nowosadko, Zimowa symetria, Szkoła Podstawowa nr 2 w Olecku;
- szkoły ponadpodstawowe:
- I miejsce: Kacper Protasiewicz, Niecodzienne spotkanie, I Liceum Ogólnokształcące w Olecku;
- II miejsce: Kacper Wiśniewicz, Świat półpełny, II Liceum Ogólnokształcące w Łomży;
- III miejsce: Pola Stadnicka, Poranne kule rosy i Julia Gorlo, Logarytmiczne przymierze z naturą z I Liceum Ogólnokształcącego w Olecku;
- wyróżnienie: Oliwia Jarmołowicz, Romb odbicie lustrzane, Anna Łabędzka, Ziemia przykładem kuli, Anna Kramkowska, Cztery trójkąty żeglarskie i Julia Naruszewicz, Dwie proste równoległe z Zakopanego z I Liceum Ogólnokształcącego w Olecku.
Gratulujemy.
Zdjęcia: Józef Kunicki.