Na spotkaniu Starosty Oleckiego Marzanny Pojawy-Grajewskiej z dyrektorami szkół ponadpodstawowych wspólnie podjęto decyzję o tym, że w ramach akcji pod nazwą „Powiat Olecki stawia na ekologię ”, we wszystkich placówkach szkolnych będą organizowane ciekawe wydarzenia ekologiczne.
Wśród młodzieży pojawiają się pomysły, aby urządzać tak zwane łąki kwietne, budki dla owadów, ścieżki ekologiczne. Stroną techniczną projektu budowania budek zajmą się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku.
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych im. Św. Filipa Smaldone w Olecku są już ścieżka sensoryczna, domki dla owadów, a na wiosnę będą stawiane kolejne domki, przekazane przez ZST Olecku. Zostanie też urządzona łąka kwietna. W ośrodku funkcjonuje mini ogródek w formie donicy, gdzie uczniowie uprawiają rośliny, które są przydatne do zajęć praktycznych w zawodzie kucharz.
W I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku od 8 listopada br. zaczynają się 3-tygodniowe szkolne otrzęsiny, w ramach których będą przeprowadzone działania proekologiczne.
Ponadto inne interesujące pomysły ekologiczne będą wypracowane w porozumieniu z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, a zostaną zrealizowane podczas Dni Ziemi. Na stronie I LO znajduje się czujnik pomiaru jakości powietrza. Urządzenie to mierzy nie tylko temperaturę, ciśnienie czy wilgotność. Możemy poznać również stężenie pyłów PM2,5, PM10 i SO2.
Wkrótce przedstawimy pomysły zrealizowane przez młodzież, która uczestniczyła w warsztatach pod nazwą „Wolontariat, jak zmieniać świat na lepsze i budować kompetencje społeczne”, przeprowadzonych 3 listopada przez dr Małgorzatę Wenclik z Wydziału Prawa UwB.
W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku pomysłowością wykazał się samorząd uczniowski, który chce zrealizować następujące wydarzenia:
-Światowy Dzień Wody – 22 marca 2023 roku,
-Godzina dla Ziemi – 24 marca 2023 roku,
-Piknik Ekologiczny – kwiecień 2023 roku,
-Leśny Spacer Przyrodniczy – kwiecień 2023 roku.
Zdjęcie: Dariusz Josiewicz