Movember – co to za akcja?
W wolnym tłumaczeniu to Wąsopad – jak się pewnie domyślasz mężczyzno, chodzi o to, by w listopadzie, w akcie solidarności z chorymi na raka jąder i nowotwory gruczołu krokowego zapuszczać wąsy. Wąs często bywa początkiem rozmowy o profilaktyce zdrowotnej.
Coroczna kampania Movember w listopadzie jest uznawana na całym świecie za zabawne, przełomowe podejście do podejmowania działań na rzecz swojego zdrowia.
Mężczyzno, zobacz Ty również możesz wziąć udział w akcji Movember!
- Zgłoś się na badanie do urologa.
- Zapuszczaj i pielęgnuj wąsy przez 30 dni.
- Rzuć sobie wyzwanie, aby być aktywnym fizycznie.
- Zadbaj o relaks i wypoczynek.
- Poproś przyjaciół i rodzinę o wsparcie Twoich wysiłków.
Czy akcja Movember przynosi rezultaty?
Nie od dziś wiadomo, że zdrowie intymne mężczyzn jest tematem prawie tabu, o którym nie mówią głośno. Współczesne kobiety są bardziej świadome, coraz więcej z nich bada się regularnie – wykonują cytologię, mammografię i USG piersi, jajników itp.
Mężczyźni wciąż pozostają sami ze swoimi zdrowotnymi problemami, bo wstydzą się iść do urologa. Zbyt późno postawiona diagnoza bywa wyrokiem śmierci, a to wszystko przez wstyd?
Niepojęte!
Dzięki takim akcjom jak Movember wzrasta społeczna świadomość – mężczyźni uczą się wcześnie rozpoznawać niepokojące objawy i chętniej wykonują badania kontrolne.
Nowotwory jądra i prostaty to nie żarty?
Akcja Movember ma humorystyczną oprawę, ale problem nowotworów jest poważny i tak właśnie należy do niego podejść. Co roku na raka jądra choruje 1 500 mężczyzn w Polsce. To choroba, która jest w 100 % wyleczalna, ale tylko pod warunkiem, że leczenie zostanie podjęte w porę.
Dane dotyczące raka prostaty w naszym kraju są jeszcze bardziej niepokojące. Diagnozę „nowotwór prostaty” otrzymuje 150 000 Polaków. Statystyki mówią o co trzecim mężczyźnie w wieku od 50 do 80 roku życia i aż 80 procentach mężczyzn po 80 roku życia.
Jak dbać o męskie zdrowie?
Dbanie o własne zdrowie jest ważne w każdym wieku – i nigdy nie jest za późno, aby zacząć rozwijać zdrowsze nawyki. Podobnie jak kobiety, mężczyźni muszą regularnie odwiedzać lekarza, podejmować kroki w celu radzenia sobie ze stresem, dokonywać dobrych wyborów żywieniowych i angażować się w aktywność fizyczną.