W ostatnich latach nielegalna eksploatacja kopalin to przedmiot wielu postępowań. W większości kończyły się one decyzją, która ustalała stosowną opłatę przez nadzór górniczy. Ukarane były też osoby fizyczne, które z własnej nieruchomości, wskutek swojej niewiedzy, wydobywały kopaliny na własne potrzeby bez znajomości przepisów w tym zakresie.
Jakie przepisy to regulują?
Jest to zawarte w art. 4 ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Na podstawie niego wydobywanie piasków i żwirów, które są przeznaczone dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości, które stanowią przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną, jest możliwe, jeżeli jednocześnie wydobycie:
- będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych,
- nie będzie większe niż 10 m³ w roku kalendarzowym,
- nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.
Aby taka działalność była zgodna z przepisami zawiadom o niej na piśmie z 7-dniowym wyprzedzeniem organ nadzoru górniczego. W zawiadomieniu określ lokalizację zamierzonych robót i zamierzony czas ich wykonywania.
Wzór formularza:
- znajdziesz na https://wug.bip.info.pl/ zakładka Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie/ Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw,
- zeskanuj kod QR na plakacie, który przekieruje Cię do niego.
Wydobywanie kopalin w większej ilości, tj. powyżej 10 m³ w roku kalendarzowym, jest możliwe, jeśli uzyskasz koncesję wydawanej przez właściwego starostę lub marszałka województwa.
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj o tym w załączonych materiałach informacyjno-edukacyjnych.