Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca ustanowiono świętem państwowym ku czci rozstrzelanych tego dnia w 1951 r. członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Egzekucja miała miejsce w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Święto zostało ustanowione dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Corocznie obchodzone przez mieszkańców i władze uroczystości świadczą o dużym patriotyzmie i poczuciu tożsamości narodowej.
Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1029 w Olecku zawsze uroczyście obchodzą ten dzień, pielęgnują pamięć Żołnierzy Wyklętych i próbują ożywić niektóre postaci. Podpisują się całym sercem pod hasłem IPN, że „należy ich odnaleźć i opatrzeć na drogę”. Mimo niesprzyjającej aury w tym dniu, nasza młodzież znalazła siłę i czas, by pełnić wartę na posterunku honorowym przy pomniku Zwycięstwa na Placu Wolności w Olecku i złożenie symbolicznych kwiatów. Znalazła też chęć na słów parę z mieszkańcami Olecka o święcie 1 marca i wręczenie drobnych upominków. Było poważnie, ale nie zabrakło miłych i zabawnych momentów. Strzelcy uczestniczyli także w obchodach organizowanych w Gołdapi i w tak wymownym miejscu, jakim jest więzienie mokotowskie w Warszawie. W kolejnych dniach, tj. 3-4 marca, członkowie naszych jednostek wzięli udział w Biegu Wilka w Giżycku i Gołdapi – relacjonuje Eliza Mrzilek-Święcka, Dowódca Jednostki st. sierż. ZS.
1 marca to dla członków Związku Strzeleckiego STRZELEC OSW również dzień wyjątkowy. W tym dniu obchodzimy rocznicę powstania Związku Strzeleckiego. 8 sierpnia 1990 r. z inspiracji Departamentu Społeczno-Wychowawczego MON została zarejestrowana organizacja „Strzelec” – Organizacja Społeczno-Wychowawcza. Organizacja powstała jako alternatywa dla powstałego w 1988 r. Związku Strzeleckiego „Strzelec” i funkcjonującego w oparciu o struktury Konfederacji Polski Niepodległej. W kilka miesięcy od powstania organizacji rozpoczęto rozmowy zjednoczeniowe z innymi organizacjami strzeleckimi. W ich wyniku 1 marca 1991 r. doszło do zjazdu zjednoczeniowego kilku organizacji strzeleckich pod patronatem wiceministra MON ds. Wychowania Romualda Szeremietiewa. Zjednoczona organizacja otrzymała nazwę Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza. Pierwszym komendantem organizacji został bryg. ZS Wiesław Gęsicki. Członkami założycielami organizacji byli między innymi: bryg. ZS Michał Wnuk, bryg. ZS Wiesław Gęsicki, st. insp. ZS Danuta Laskus i bryg. ZS Adam Bidas.
Wspominajmy „Wyklętych”, nie dajmy o nich zapomnieć. A tym, co żyją i pielęgnują tradycje narodowe – młodzieży strzeleckiej, życzmy dużo wytrwałości i siły w realizacji zadań statutowych i własnych marzeń.
Eliza Mrzilek-Święcka, Dowódca Jednostki st. sierż. ZS
Zdjęcia: archiwum Jednostki Strzeleckiej 1029 Olecko.