Ministerstwo Zdrowia z Lechaa Consulting Sp. z o. o. w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 realizuje zadanie „Prowadzenie edukacji zdrowotnej i działalności informacyjnej i profilaktycznej dotyczącej czynników endo- i egzogennych mających wpływ na zdrowie prokreacyjne kobiet i mężczyzn, przeciwdziałanie skutkom seksualizacji dzieci i młodzieży, zachowań ryzykownych, uzależnień behawioralnych, uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz kształtowanie postaw sprzyjających zachowaniom prozdrowotnym”. Zadanie to polega na przeprowadzaniu w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia warsztatowych zajęć dla młodzieży „W stronę dojrzałości” do 15 czerwca 2019 r.
Warsztaty o charakterze wychowawczo-profilaktycznym są prowadzone metodami aktywizującymi, wzmacniają czynniki chroniące i redukują czynniki ryzyka w kontekście zdrowia prokreacyjnego. Realizacja zajęć jest nieodpłatna. Wpisuje się także w obowiązkowe zadanie szkół „wzmacnianie wychowawczej roli szkoły”, które w roku szkolnym 2017/2018 jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa wskazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Realizator zadania zaprasza do udziału w zajęciach uczniów, którzy:
• nie mieli lekcji wychowania do życia w rodzinie – podczas warsztatów będą mogli porozmawiać o nurtujących ich problemach;
• uczestniczyli już w zajęciach z wychowania do życia w rodzinie – warsztaty będą okazją do poszerzenia, ugruntowania oraz uaktualnienia poznanych wcześniej treści.
Do szkół trafią przeszkoleni tutorzy/ nauczyciele z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem związanym z edukacją zdrowotną. Tutorem może także zostać nauczyciel z danej szkoły, który potwierdzi swoje wykształcenie i kwalifikacje. W trakcie trwania zadania realizator zapewnia tutorom wsparcie organizacyjne, opiekę merytoryczną nauczycieli metodyków i bezpłatne szkolenie online. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru tutorów należy do Dyrektora szkoły.
Realizator zadania prosi o udzielenie tutorom pomocy przez: zapraszanie ich na zebrania rodziców; umożliwienie skonsultowania z rodzicami, uczniami i wychowawcami klas tematów poruszanych na warsztatach; uzyskanie od rodziców/ opiekunów zgody na udział niepełnoletnich dzieci w programie.
Szkoły, które wyrażą zgodę na objęcie ich w/ w zajęciami, otrzymają:
• materiały promujące wydarzenie skierowane do dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów;
• dyplom uczestnictwa w programie;
• wydane w formie segregatora z materiałami scenariusze i pomoce do prowadzenia tych zajęć, które będą mogły posłużyć wychowawcom, pedagogom czy psychologom szkolnym także po zakończeniu projektu.
W ramach zadania są również wyłonieni metodycy wojewódzcy, którzy między innymi będą czuwać nad zgodnym z harmonogramem przebiegiem zadania i sprawować opiekę nad tutorami przeprowadzającymi w szkołach warsztaty.
Reprezentantem na województwo warmińsko-mazurskie jest Jolanta Jankowska, tel. 605 421 050, e-mail: jolantajankowska2@wp.pl. Najlepiej kontaktować się z Panią metodyk w poniedziałki i środy.
Biuro projektu jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Pytania można kierować mailowo na wsd@lechaa.pl lub telefonicznie pod numerem 690 855 957.
Rejestracja szkół odbywa się poprzez www.wstronedojrzalosci.pl.