Usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci, informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.
Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl.
Jeżeli podatnik chce skorzystać, np. z odliczenia darowizny, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu, wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia telefonicznie, mailowo bądź podczas czatu z konsultantem.
Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.
Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-37 lub PIT-38 za 2018 r. na portalu podatki.gov.pl. Wtedy zdecyduje, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT (elektronicznie lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym).
Jak złożyć Twój e-PIT?
1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
2. Uwierzytelnij się:
• wpisz swoje dane: PESEL (albo: NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r.
lub
• użyj profilu zaufanego.
3. Sprawdź swoje dane. Możesz:
• zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO);
• jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
• zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1 % podatku;
• zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę;
• dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE);
• odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie – w tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę;
• nie zrobić nic – wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone.
4. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.
5. Teraz możesz pobrać UPO.
Więcej informacji na https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/