Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego (LO) im. Jana Kochanowskiego w Olecku, 27 maja 2022 r., wybrała się na wycieczkę do ważnych miejsc w historii Polski.
Rozpoczęli ją oni od Stoczka Klasztornego. To tu jest znane Sanktuarium Maryjne, tj. bazylika mniejsza Matki Bożej Królowej Pokoju. W klasztorze znajduje się też izba muzealna. Jest ona poświęcona prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który w latach 1953-1954 był więziony za murami klasztoru.
Następnie udali się do Muzeum Stutthof w Sztutowie. KL Stutthof obejmuje część terenu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego o tej samej nazwie. Zachowało się tam kilkanaście budynków i reliktów, które świadczą o tragicznej przeszłości tego terenu. Jest tam kilka baraków więźniarskich z lat 1939-1940, budynek komendantury obozu, krematorium i komora gazowa. Nad terenem góruje Pomnik Walki i Męczeństwa projektu Wiktora Tołkina.
Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem atmosfery panującej w tamtym miejscu – relacjonuje Emilia Przemielewska, nauczycielka I LO w Olecku.
Kolejnym punktem wyprawy było Muzeum Diecezjalne w Pelplinie im. Biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego. Jego najcenniejszym eksponatem jest Biblia Gutenberga. Ten XV-wieczny starodruk to jeden z 48 zachowanych egzemplarzy na świecie i jedyny w Polsce. Uczniowie obejrzeli też zespół pocysterski w Pelplinie.
W wycieczce uczestniczyło 30 uczniów i 3 nauczycieli z I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku.
Wyjazd edukacyjny został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pozostałe środki na ten cel pochodziły z wpłat rodziców uczniów, którzy wzięli udział w wycieczce.
Zdjęcia: archiwum I LO w Olecku.