Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zwiedzili ciekawe miejsca w północno-wschodniej Polsce podczas 2 wycieczek. Odbyły się one 24 maja i 25 maja 2022 r.
Pierwszą z nich rozpoczęli oni od wiaduktów w Stańczykach. Są one jedne z największych w Polsce. Dowiedzieli się o przyczynach ich budowy i przeznaczeniu sieci kolejowej na tych terenach.
Podziwiali też piękne okolice z niedawno wzniesionej wieży widokowej. Kolejnym punktem trasy była Cisowa Góra. Jest ona położona na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie dowiedzieli się, że okolice jeziora Szurpiły to jedno z centrum ludu Jaćwingów.
Potem młodzież obejrzała wystawę o dziejach Suwałk i Suwalszczyzny i wystawę malarstwa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Przewodnicy opowiedzieli im o historii odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r. i powstaniu sejneńskim.
Na drugiej wycieczce wybrali się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Tam zobaczyli wystawę pamiątek i eksponatów związanych z byłymi mieszkańcami Węgorzewa i okolic. Oglądali chaty i zabudowania typowe dla terenów Warmii i Mazur. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pracownie tkacka i garncarska, kuźnia i stary wóz strażacki. Przewodnicy ciekawie opowiedzieli o zajęciach i zwyczajach ludności mazurskiej.
Następnie wyruszyli w kierunku Świętej Lipki. W czasie drogi nauczyciel przedstawił im historię budowy Kanału Mazurskiego, kwatery w Gierłoży i Mamerkach, a także powstania miejsca pielgrzymkowego w Świętej Lipce. Uczniowie poznali dzieje budowy kościoła i sprowadzenia Jezuitów. Podczas zwiedzania zobaczyli cechy charakterystyczne tego obiektu i unikatowe organy.
Takie wycieczki z lekcją historii podobały się uczniom.
Wyjazd edukacyjny został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pozostałe środki na ten cel pochodziły z wpłat rodziców uczniów, którzy uczestniczyli w wycieczce.
Zdjęcia: archiwum ZST w Olecku.