Starosta Olecki Marzanna Pojawa-Grajewska zorganizowała wyjazd do Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Giżycku. Uczestniczyły w nim także inspektor ds. zdrowia, rehabilitacji osób niepełnosprawnych Halina Kasicka i Prezes Fundacji Złota Rybka Wioletta Żukowska.
ZAZ w Giżycku zapewnia rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Obejmuje ona różne działania organizacyjne, lecznicze, psychologiczne, techniczne, szkoleniowe, edukacyjne i społeczne. Zmierzają one do osiągnięcia odpowiedniej jakości życia i integracji społecznej osób niepełnosprawnych.
Placówka posiada niepowtarzalną ofertę i nowoczesne wyposażenie. Realizuje ciekawe pomysły i indywidualne zamówienia, a także transport do klienta.
Spotkanie to było dla nas bardzo cenne. Podczas niego uzyskałyśmy praktyczną wiedzę dotyczącą tworzenia i funkcjonowania zakładu aktywności zawodowej.
Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
- Giżycki ZAZ utworzył Powiat Giżycki.
- Jest w nim zatrudnionych 50 osób.
- Jest on finansowany ze środków:
- Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON),
- Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie,
- Powiatu Giżyckiego.
- Zakładając taką placówkę trzeba dokładanie przemyśleć jaki produkt czy usługę ma ona oferować na lokalnym rynku. Produkt ten czy usługa nie może mieć zaniżonej ceny, aby nie doszło do likwidacji innych małych firm, które funkcjonują już na rynku.
- Na tworzenie tej placówki, w tym na zakup maszyn i narzędzi, można otrzymać środki PFRON od Marszałka. Jednak trzeba trafnie zaplanować rodzaj działalności. Nie można po kilku miesiącach stwierdzić, że inny rodzaj działalności i inne maszyny są potrzebne. Bo nie dostanie się już ponownie na to środków.
- Osoby zatrudnione w ZAZ są dowożone do pracy i odwożone. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę czas i koszt dowozu do zakładu.
- Gdy tworzymy ZAZ bardzo istotna jest potencjalna grupa osób, która będzie zainteresowana zatrudnieniem. Organizator, który utworzy wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyska dla niej status zakładu aktywności zawodowej, musi zatrudnić w nim osoby między innymi z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym, u których jest stwierdzony autyzm, upośledzenie umysłowe lub choroba psychiczna.
- Założeniem ustawodawcy było to, że znajdzie w nim zatrudnienie część osób z warsztatu terapii zajęciowej i środowiskowego domu samopomocy. Miał to być kolejny etap rehabilitacji części z nich. W ZAZ w Giżycku pracują też osoby z tych jednostek.
- Zatrudniane osoby niepełnosprawne muszą mieć zapis w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności, że jest wskazane zatrudnienie w zakładzie aktywności zawodowej.
Dziękujemy Staroście Giżyckiemu Mirosławowi Drzażdżewskiemu i Dyrektorowi ZAZ w Giżycku Ryszardowi Chodakowskiemu za podzielenie się tymi cennymi informacjami i wskazówkami.
W naszym urzędzie, 14 listopada 2023 r., przedstawiciele Powiatu Oleckiego i Fundacji Złota Rybka wspólnie podsumowali roboczą wizytę w ZAZ w Giżycku.
Podczas spotkania poinformowaliśmy Fundację, że na 14 listopada 2023 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) w Olecku jest zarejestrowanych 68 osób z niepełnosprawnościami, w tym 5 z nich posiada orzeczenie ze wskazaniem do zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej. To stanowczo za mało, żeby utworzyć taką placówkę w naszym powiecie.
Warto dodać, że już wkrótce PUP w Olecku rozpocznie kampanię informacyjną. Będzie ona dotyczyć oferowanego wsparcia dla zarejestrowanych osób z niepełnosprawnościami.
Natomiast Fundacja Złota Rybka przeprowadzi kampanię informacyjną w naszym powiecie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Będzie ona dotyczyć możliwości zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej i zachęcenia do rejestracji w PUP w Olecku. Nasz urząd deklaruje pomoc Fundacji w przeprowadzeniu kampanii.