Powiat Olecki otrzymał dofinansowanie na realizację programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pod nazwą: Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, szczególnie w:
- czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
W tym roku obejmiemy wsparciem 14 osób z niepełnosprawnościami. Będą to:
- 2 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną.
- 7 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 2 osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 3 osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Zatrudnimy 14 asystentów osób z niepełnosprawnościami. Usługi te będą świadczone na podstawie umowy zlecenia przez osoby, które nie są: członkami rodziny, opiekunami prawnymi, osobami, które faktycznie zamieszkują razem z uczestnikiem.
Jakie są wymagane kwalifikacje asystentów?
- Posiadają dokument, który potwierdza uzyskanie kwalifikacji na kierunku: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta. Trzeba ten fakt udokumentować.
lub
- Posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Na przykład: doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu – może ono być udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
Program realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Olecku.
Osoby niepełnosprawne, które są zainteresowane tą formą wsparcia, składają wnioski do PCPR w Olecku.
Chcesz wiedzieć więcej? Informacje na ten temat znajdziecie tutaj.