Zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 r., przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), zostały udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl w ramach usługi Twój e-PIT. Podatnicy mają nieograniczony dostęp do tych zeznań i do Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO), potwierdzającego złożenie zeznania do organu podatkowego.
Do uwierzytelnienia się do usługi Twój e-PIT podatnik musi podać swoje dane:
- PESEL albo NIP i datę urodzenia,
- kwotę przychodu z zeznania podatkowego za 2017 r.,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r.,
- potwierdzić dane kwotą nadpłaty/ podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 r.
lub użyć profilu zaufanego.
Usługą Twój e-PIT objęto podatników rozliczających się:
- indywidualnie,
- wspólnie z małżonkiem,
- w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Co do zasady zeznania zostały udostępnione dla podatników rozliczających się indywidualnie. Jeżeli podatnik chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, musi (w udostępnionym zeznaniu podatkowym) samodzielnie zmienić formę opodatkowania wybierając, że chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, czyli również w przypadku zeznań udostępnionych i zaakceptowanych w ramach usługi Twój e-PIT. Nie oznacza to jednak, że podatnicy będą oczekiwali na zwrot nadpłaty podatku aż 45 dni. 45 dni to termin maksymalny, natomiast urzędy skarbowe będą się starały, aby podatnicy, którzy złożą zeznanie elektronicznie, otrzymali zwrot nadpłaty podatku jak najszybciej.
Podatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności za błędy w udostępnionym zeznaniu podatkowym, jeżeli błędy te powstały z winy organu podatkowego.
Przy wykorzystaniu usługi Twój e-PIT podatnik może złożyć korektę zeznania. Poprawki podatnik powinien nanosić w pozycjach, które chce skorygować, następnie je zapisać i zaakceptować całe rozliczenie.
KAS przygotował zeznania PIT-37 i PIT-38 bazując na informacjach od płatników i danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły w zakresie: ulgi na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku przekazał 1 % podatku należnego.
Podatnik może zmodyfikować tak przygotowane zeznanie, na przykład w zakresie:
- wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
- wskazania/ zmiany nr KRS wybranej OPP, której chce przekazać 1 % podatku należnego.
Samodzielnie podatnik musi uzupełnić przygotowane zeznanie o pozostałe przysługujące podatnikowi ulgi i odliczenia, np.:
- darowizny na cele kultu religijnego,
- darowizny na cele krwiodawstwa,
- poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne,
- poniesione wydatki z tytułu użytkowania sieci internet,
- wpłaty dokonane na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.
Więcej na www.podatki.gov.pl.