Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) występuje w 27 krajach europejskich. W Polsce największa zachorowalność jest rejestrowana w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Wilgotne lato, łagodna zima potęgują rozrost i rozprzestrzenianie się populacji tych pajęczaków.
W czerwcu 2018 r. Rada Powiatu w Olecku podjęła decyzję o rozpoczęciu realizacji „Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców powiatu oleckiego na lata 2018-2022”.
Coraz więcej jest kleszczy zarażonych boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Zarażenie wirusem KZM następuje zaraz po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza. Podczas, kiedy zarażenie wirusem boreliozy następuje dopiero po wielu godzinach.
Powikłania przebytego KZM mogą przybierać postać porażeń, niedowładów, zaniku mięśni i uszkodzenia móżdżku, wywoływać bóle głowy czy obniżoną zdolność do pracy, męczliwość, zaburzenia snu. Powikłania takie powodują niepełnosprawność u ludzi.
Ww. program jest adresowany do pracowników rolnych i ich rodzin, domowników, w tym dzieci i osób przebywających lub zamieszkujących gospodarstwa rolne (ubezpieczonych w KRUS, którzy dotąd nie otrzymali szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu).
Program został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Opinia pozytywna pozwala podjąć realizację tego programu. Można ją było uzyskać tylko kierując działania do jednej z grup największego ryzyka, tj. np. rolników. Teraz można już planować jego realizację ze środków publicznych.
Profilaktyka to wyłączny sposób na uniknięcie powikłań choroby. Działania profilaktyczne przeciw KZM skupią się głównie na:
- noszeniu odzieży ochronnej,
- stosowaniu repelentów odstraszających kleszcze,
- obserwacji całego ciała po możliwej ekspozycji na ukłucie kleszcza,
- jak najszybszym fachowym usunięciu kleszcza ze skóry,
- niespożywaniu niepasteryzowanego mleka.
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu są szczepienia zalecane w Programie Szczepień Ochronnych Ministerstwa Zdrowia, ze szczególnym wskazaniem osób z grup podwyższonego ryzyka, np. rolników.
Osoby uczestniczące w programie nie będą ponosić żadnych kosztów, ponieważ planowana jest realizacja jego finansowania ze środków powiatu i gmin.
Pliki do pobrania:
- Uchwała nr II/11/2018 Rady Powiatu w Olecku z 06.12.2018 r.
- Program polityki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców powiatu oleckiego na lata 2018-2022.