Powiat w 3D
07-08-2014Józef Kunicki

Nie znają Państwo programu Google Earth?
Nie wiedzą Państwo, jak włączyć plik KMZ, aby móc obejrzeć model 3D? Zapraszam do przeczytania krótkiej instrukcji, która krok po kroku wyjaśni podstawowe zagadnienia.

Uwaga!
Jeżeli  modele zostały zaakceptowanie przez zespół Google Earth modeli 3D, są one dostępne automatycznie na mapach w programie Google Earth.

Istnieje także możliwość obejrzenia danego modelu w programie Google Earth poprzez "ręczne" podpięcie. Internauta chcący to zrobić powinien ściągnąć plik kmz z  załącznika dołączonego do każdego opisu obiektu z działu "Olecko w 3D" i uruchomić go w programie Google Earth. W efekcie program Google Earth automatycznie przenosi nad obiekt z załącznika.

Jak uruchomić plik kmz w programie Google Earth?
Pierwsza metoda: uruchomić program Google Earth. Na górnym pasku proszę kliknąć przycisk "Plik", a następnie wybrać "Otwórz". W oknie, które się otworzy, należy wskazać miejsce, w które pobrany został plik kmz – stary mlyn, następnie zaznaczyć plik kmz – stary mlyn i kliknąć przycisk "otwórz".

Druga metoda: działająca na zasadzie "przeciągnij i upuść". Uruchomić program Google Earth. Następnie należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na plik kmz i nie puszczając przycisku przeciągnąć plik nad miniaturkę programu Google Earth na pasku zadań na dole ekranu. Gdy okno programu Google Earth otworzy się na cały ekran monitora, wówczas można puścić lewy przycisk myszy. Program automatycznie przeniesie do modelu 3D.

Co zrobić, żeby obejrzeć trójwymiarowy model?
1.1. Dla internautów nie posiadających programu Google Earth na swoim komputerze.
1. Poniższy link prowadzi do strony, z której można pobrać darmowy plik instalacyjny programu Google Earth http://earth.google.com/intl/pl/index.html
2. Podczas instalacji należy postępować zgodnie z instrukcjami.
3. Po zainstalowaniu można uruchomić program Google Earth.
4. Po lewej stronie w dziale "szukaj" w zakładce "pokaż" w polu powinno się wpisać nazwę szukanego obiektu. Wybrać z listy, która się pojawi odpowiednią pozycje, program automatycznie przenosi do tej pozycji na mapie.

1.2. Dla internautów posiadających program Google Earth na swoim komputerze.
1. Uruchomić program Google Earth.
2. Po lewej stronie w dziale "szukaj" w zakładce "pokaż" w polu powinno się wpisać nazwę szukanego obiektu. Wybrać z listy, która się pojawi odpowiednią pozycje, program automatycznie przenosi do wybranej pozycji.

Strony w dziale
_wim.jpg